(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.data-privacy-src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-124633251-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');

Rituály

Od rituálu s klientkou Martinkou, který vidíte na fotkách, uběhl už rok. Fotky mám od úžasné fotografky Nikol Klapkové, kterou zanedlouho doprovodím k jejímu vlastnímu porodu (a snad i rituálu). Nejrůznějších rituálů dělám několik do měsíce. Proč mi ale sepsání pár řádek k této události i celkově k rituálům na webu trvalo tak dlouho? Vysvětlení je prosté.

Potřebovalo zrát.

V posledních několika letech se se všemi možnými rituály v mém okolí „roztrhl pytel“.

Když mi mé kamarádky na jaře 2015 před porodem syna Prokopa pořádaly rituál „Posvěcení porodu“, neměly se moc čeho chytit. Vše proběhlo ve velmi intuitivní a uvolněné atmosféře. Měly jsme sice vykuřování a malování hennou, ale měly jsme také palačinky a spontánní půlhodinku na cvičišti pro dospělé u nás na hřišti. Vznikly krásné (a mnohé velmi vtipné) afirmační karty, vznikla nádherná vyšívaná deka pro mé nenarozené dítě, dostala jsem šperk, který mne provázel i u porodu. Užily si to i ty kamarádky, které plují ve středním proudu mainstreamu a nějakého „bohyňkování a lesanění“ se velmi bojí a téměř neměly ponětí, co je to odpoledne bude čekat (já ostatně také nejsem žádný prototyp kněžky).

Byla to hlavně NAŠE oslava, naše vzájemnost.

Od dob, co pracuji jako dula, jsem samozřejmě se svými klientkami prošla mnoho rituálů. Absolvovala jsem několik vzdělávacích setkání, abych se dozvěděla, co všechno do těchto rituálů zařadit. Jak je dělat „správně“. A najednou jsem měla všechny tyto zkušenosti a možnosti sepsat na web a v nejlepším případě na ně dát cenovku.

No a ono to nešlo. A nejde.

Martinka Royce, úžasná maminka a velmi šikovná žena, která byla mou klientkou nejen na rituálu na fotkách, ale i na kurzu hypnoporodu v roce 2018, a kterou jsem pak také  doprovázela u porodu jejich třetího děťátka, mi dala nevědomky jednoduchou odpověď na to, PROČ to nejde. Řekla:

„U toho rituálu, tam se DĚJÍ věci, co??“

A to je ono. Můžeme si naplánovat, že uděláme rituál, který bude sestávat ze zavinutí rebozem, z masáže bříška, z re-birth koupele, šálku rituálního kakaa atd. Můžeme si říct, kolik nám zhruba která z těch součástí rituálu zabere času a že si na něj dáme dejme tomu 4 hodiny.

Ale takhle rituály zkrátka nefungují.

Někdo se nejvíc ze všeho těší na zavinutí a pak se z něj po 10 minutách „klube ven“. U někoho čekáte slzy a zpracovávání těžkých milníků na cestě za miminkem a místo toho se vám dostane obšírného vyprávění s rozzářenýma očima (často na úplně jiné téma). Někomu se naopak otevře něco hlubokého, skrytého, co vyžaduje ošetření, takže najednou místo vaření bylinkového čaje s takovou klientkou klepete EFT a Matrix reimprinting (Emotional Freedom Technique).

Nabízí se tu analogie porodu. Tam také přijíždím vybavena veškerým svým dulím „arzenálem“. A ten někdy zůstane netknutý v tašce a stačí se ženou „jenom“ být. A jindy si nadávám, že jsem doma nechala zrovna ten esenciální olej, co by se teď ták hodil (už teď jich k porodu vozím zhruba 40…).

Aby rituál proběhl v lásce a bezpečí, musím danou klientku zejména dobře poznat.

A musí být o Vás a pro Vás. Ne o tom, co si já (nebo kdokoli jiný) myslím, že by mělo být jeho součástí. Což je opět úplně stejné, jako u porodu.

Berte proto prosím výčet poskytovaných služeb u rituálů pouze jako škálu možností.

Jaký, za jakých okolností, s kým a v jakém prostředí, Váš rituál bude, je jen a jen Vaše volba.

Co všechno mohou Vaše rituály (předporodní, poporodní, na oslavu menarché či přechodu) zahrnovat:

 • Uvolňující masáž celého těla pomocí šátku rebozo

 • Koupel nohou s vonnými květy

 • Masáž bříška či jizvy podle ekvádorské tradice (ne u předporodních)

 • Masáž bříška bylinnou koulí (ne u předporodních)

 • Kakaová ceremonie

 • La cerrada – zavinutí kostí (ne u předporodních)

 • EFT – Emotional freedom technique/Matrix reimprinting

 • Bylinná vaginální napářka

 • Bylinný čaj a koupel

 • Ženský kruh – zpěv, tanec či tvorba v kruhu

 • Zdobení hennou, květinami (květinová koruna)

 • Loučení se strachy

 • Jemná masáž aromaoleji, masáž akupresurních bodů (zejména u předporodních)

2020-03-13T11:14:52+01:00
Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. ROZUMÍM